Кіровоград. Спеціальна загальноосвітня школа № 2



  


Звіт керівника закладу за 2012-2013 н.р.

      

 

Звіт в.о. директора

спеціальної загальноосвітньої школи №2

Кіровоградської міської ради

 Місюні Л.В.

про діяльність закладу

за період з червня 2012 р. по червень 2013 р.

 

 

Загальна інформація

    

       Шановні присутні! Закінчився навчальний рік і тому ми зібралися сьогодні, щоб зробити певні підсумки роботи колективу школи, оцінити діяльність керівника закладу на посаді протягом звітного періоду.

     На цих загальних зборах ми керуємося Положенням про порядок звітування директора перед трудовим колективом, представниками громадського самоврядування школи, щодо своєї діяльності на посаді протягом навчального року.

     Посада директора школи відповідальна . "Суть керівництва сучасною школою полягає в тому, - стверджував В. Сухомлинський, - щоб у найважчій справі виховання на очах учителів створювався, визрівав і утверджувався кращий досвід, який втілює в собі передові педагогічні ідеї. І той, хто є творцем цього досвіду, чия праця стає зразком для інших вихователів, - той і повинен бути директором школи. Добре керувати навчально-виховним процесом - це означає досконало володіти наукою, майстерністю, мистецтвом навчання і виховання... Якщо ви хочете бути хорошим директором, прагніть передусім бути хорошим педагогом - хорошим учителем-дидактом і хорошим вихователем... Учителем учителів... можна стати лише тоді, коли з кожним днем усе більше заглиблюєшся в деталі, в тонкощі педагогічного процесу..."

      Як керівник школи, у своїй діяльності протягом звітного періоду, я керуюсь Статутом школи, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора школи, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника загальноосвітнього навчального закладу.

    Спеціальна загальноосвітня школа № 2 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області працює з учнями із затримкою психічного розвитку з 1993 року.

    Заклад освіти керується у своїй діяльності Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», «Про психіатричну допомогу», нормативно-правовими актами Президента України,  Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 964 (із змінами), Положенням про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженим наказом МОН України від 15.09.2008 № 852 та власним статутом.

  Основне завдання спеціальної школи – забезпечення  оптимальних умов  фізичного, інтелектуального, психологічного і соціального  становлення,  розвитку  життєвих компетентностей особистості  школярів, досягнення ними рівня  навчальних досягнень,  що відповідає  потенційним можливостям  учнів з урахуванням їхніх пізнавальних інтересів і схильностей.

   Мета діяльності закладу:

  • забезпечення реалізації права громадян, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку на здобуття повної загальної середньої освіти та здійснення заходів з їх реабілітації
  • впровадження активних форм і методів навчання учнів та вчителів, реалізація особистісно-орієнтовного підходу;
  • формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, підготовленої до професійного самовизначення.

  Завдання закладу:

  • забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, на здобуття певного освітнього рівня загальної середньої освіти шляхом спеціально організованого навчально-виховного процесу в комплексі з корекційно-розвитковою роботою;
  • розвиток природних здібностей і обдарувань, творчого мислення вихованців, здійснення їх допрофесійної та професійної підготовки, формування соціально адаптованої особистості;
  • сприяння засвоєнню учнями норм громадянської етики та загальнолюдської моралі, міжособистісного спілкування, основ гігієни та здорового способу життя, початкових трудових умінь і навичок;
  • сприяння фізичному і психічному розвитку дітей;
  • забезпечення у процесі навчання й виховання системного кваліфікованого психолого-медико-педагогічного супроводу з урахуванням стану здоров'я, особливостей психофізичного розвитку учнів ;
  • здійснення соціально-педагогічного патронату: надання психолого-педагогічної допомоги батькам (особам, які їх замінюють) з метою забезпечення їх активної участі в комплексній навчально-виховній, корекційно-розвитковій роботі,
  • створення спеціальних умов для корекції, індивідуалізованої спрямованості навчання, відновлення здоров'я, подолання і корекції порушень психічного і фізичного розвитку, корекція мовленнєвих порушень та формування мовлення учнів;
  • здійснення індивідуального та диференційованого підходу у навчанні та вихованні дітей з особливими освітніми потребами з урахуванням характеру порушень;
  • створення та забезпечення умов для розвитку нахилів і здібностей з метою здобуття учнем соціально-необхідного мінімуму обов'язкових вимог до рівня і обсягу загальної середньої освіти з одночасним формуванням і розвитком соціально зрілої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної свідомості, підготовленої до професійного самовизначення;
  • виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод громадянина, відповідальності перед законом за свої дії;
  • виховання поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
  • прищеплення навичок і звичок здорового способу життя.

 

       Заклад створює сприятливі умови для самовираження особистості учнів у різних видах діяльності, розкриття в них позитивних природних нахилів.

   Реалізація учнями права на освіту

 

      В школі протягом року навчалося 52 учня  у 4-9класах.Створено банк даних на всіх вихованців закладу та банк дітей пільгового контингенту:

Дітей-сиріт - 2, діти з неповних сімей - 18 , діти з особливими потребами (інваліди) - 7,   діти, позбавлені батьківського піклування – 4,  діти, які постраждали від ЧАЄС - 1. Нормативні документи, що підтверджують статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сформовано в повному об'ємі відповідно вимогам законодавства. Протягом року проведена певна робота щодо забезпечення захисту прав цих та інших дітей закладу. Соціальною та психологічною службами школи створена система роботи з соціально-психологічного супроводу цих дітей. Проведення шкільних конкурсів, конференцій, реалізація мікропроекту «Кроки до самостійного життя» сприяла розвитку соціальних компетентностей вихованців.

    Протягом  навчального року класними керівниками двічі було проведено обстеження житлово-побутових та матеріальних умов життя дітей-сиріт та дітей, що лишились без батьківського піклування, складено акти обстеження. Усі діти школи забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням, мають єдині квитки. Постійно проводились зустрічі з опікунами, відвідували їх вдома з метою контролю виконання їх обов'язків, проводилися індивідуальні консультації. Превентивному вихованню учнів сприяла зайнятість в гуртках, участь в акції «Молодь проти наркоманії та СНІДу», «Життя без паління», зустрічі з працівниками центру соціальних служб для молоді, кримінальної міліції та інше.

     На обліку у відділі кримінальної міліції у справах дітей та молоді стоїть 2 учня.

Професійній орієнтації вихованців сприяло дослідження інтересів і нахилів учнів, екскурсії на виробництво, музеї, зустрічі з представниками ценру зайнятості. Всі випускники визначилися за напрямками свого подальшого навчання. Формування навичок здорового способу життя здійснювалося через санітарно-просвітницьку роботу, дотримання оздоровчого режиму закладу, проведення загальношкільних акцій та заходів. Впроваджувалися тренінги за програмою»Рівний-рівному».

     Навчання в 4 -9 класів здійснювалося за програмами для загальноосвітніх шкіл для дітей з затримкою психічного розвитку.

Навчальний план у варіативній частині включав курси за вибором, факультативи, гуртки.. Всі випускники 9-х класів отримали базову загальну середню освіту.

 

Безпека життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму

 

     Робота з охорони праці , безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи. Наказом по школі призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі, створено службу з охорони праці, сплановані заходи.

    Навички з безпеки життєдіяльності учнів формувалися через вивчення курсу «Основи здоров’я», проведення тематичних тижнів, класних годин, профілактичних бесід щодо запобігання дитячого травматизму. З учнями школи перед початком та після канікул проводився цільовий інструктаж, що фіксувався в журналах реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності.

Перед осінніми, зимовими, весняними, літніми канікулами проводились єдині уроки з безпеки життєдіяльності учнів, на яких записувалися пам'ятки, робилися записи в зошитах із запобігання дитячого травматизму та записи в класних журналах на сторінці «Бесіди щодо запобігання дитячого травматизму» з пам’ятками на канікули ознайомлювалися батьки учнів.

    Вчителями проводився інструктаж учнів перед виконанням завдань з лабораторних або практичних робіт, зміною видів діяльності на уроках праці, фізкультури, про що робилися відповідні записи в класних журналах.

Своєчасно проводилися цільові інструктажі учнів з дітьми перед виходом, виїздом за межі школи (екскурсії, спортивні змагання), які фіксувалися в журналі інструктажу учнів з техніки безпеки, бесіди з профілактики дитячого травматизму та попередження негативних явищ в учнівському колективі.

    Були проведені загальношкільні заходи з питань охорони життя та здоров’я вихованців: місячник безпеки дорожнього руху»Увага, діти на дорозі!«(вересень), тиждень знань пожежної безпеки(жовтень), декада анти тютюнової і антиалкогольної пропаганди(лютий), тиждень знань безпеки життєдіяльності. Питання щодо запобігання дитячого травматизму розглядалося на нарадах при директорові.
     Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в навчальному закладі здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання

 

 Кадрове забезпечення.

 

     У 2012-2013 навчальному році штатними працівниками СЗОШ№2 була забезпечена на 100%. Розстановка педагогів здійснюється відповідно до фахової освіти педпрацівників. При підборі нових кадрів враховується фахова підготовка, особисті та колективні якості, працездатність.

    Всього в школі 28 педагогічних працівників. Всі  педагоги мають повну  вищу освіту. Вищу кваліфікаційну категорію  -  9, І категорію - 12, ІІ категорію - 3, спеціаліст - 4. Звання «вчитель-методист» - 2, «старший вчитель» - 2, «Відмінник освіти України» - 1.

   З метою підвищення кваліфікації вчителів у школі діє система курсової перепідготовки при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Складено і погоджено з центром методичної та соціально-психологічної служби управління освіти Кіровоградської міської ради перспективний план проходження курсів підвищення кваліфікації та проходження атестації педагогічних працівників, що дає можливість охопити атестацію всіх учителів у п’ятирічний термін. При проходженні атестації враховується наступність у категоріях, званнях та нагородах.

     Члени педколективу мають право на навчання для здобуття певного освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів. Надаються додаткові відпустки особам, які поєднують роботу з навчанням.

 

Методична робота


    У школі діє певна система методичної роботи. ЇЇ сітка створена на діагностичній основі. Керівництво методичною роботою здійснювала методична рада, яка працює на базі шкільного методичного кабінету. 

Методична робота з педпрацівниками була спрямована на виконання Законів України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», «Про мови». Головні зусилля було зосереджено на наданні реальної, дієвої допомоги педпрацівникам у підвищенні їхньої професійної майстерності, створенні творчої атмосфери, морально-психологічного клімату, який би сприяв пошуку кращих технологій педагогічної праці, ефективному втіленню інновацій.

    Педагоги школи забезпечували реалізацію єдиної державної політики в галузі освіти. Протягом 2012-2013 н.р. педагогічний колектив через мережу колективних, групових та індивідуальних форм методичної роботи працював над організаційним та науково-методичним забезпеченням реалізації основної проблеми школи «Підвищення ефективності навчання та виховання учнів спеціальної школи в контексті особистісно-орієнтованого освітньо-реабілітаційного процесу».

        Згідно з Перспективною програмою розвитку школи на 2010-2015 роки, 2012-2013 н.р. – етап творчої реалізації загальношкільної теми включав в себе такі завдання:

  • вдосконалення, належне спрямування всіх форм методичної роботи на реалізацію теми школи, активізація роботи ШМО;
  • проведення інструктивно-методичних нарад для вчителів з реалізації окремих аспектів теми;
  • розробка рекомендацій та заходів щодо використання найбільш ефективних технологій, методів, прийомів роботи з реалізації теми школи;
  • обговорення запропонованих рекомендацій на засіданнях ШМО, вироблення заходів з їх реалізації;
  • виконання вчителями запропонованих рекомендацій на засіданнях ШМО;
  • організація наставництва, консультацій для молодих учителів;
  • організація взаємовідвідування уроків, вивчення і використання педагогами запропонованих методичних рекомендацій;
  • вдосконалення методики аналізу відвіданих адміністрацією та методичним активом уроків і позакласних заходів;
  • створення банку розробок вчителів, випуск методичних бюлетенів з досвіду роботи над темою.

   До реалізації завдань методичної роботи активно залучаються вчителі, які мають педагогічні звання та вищу кваліфікаційну категорію. Вони є керівниками шкільних, районних методичних об’єднань, творчих груп, наставниками молодих учителів. За їх активної участі проходять предметні тижні, методичні засідання, тощо. В організації науково-методичної роботи з педагогічними кадрами школи результативно використовуються можливості шкільного методичного кабінету (кабінет заступника з НВР), де сконцентровані нормативні документи про освіту, зразки підручників, програми з базових дисциплін, матеріали з досвіду роботи кожного учителя, матеріали діяльності шкільних методичних об’єднань та творчих груп, буклети учителів, науково-методична та психолого-педагогічна література, зразки оформлення шкільної документації, матеріалів на різноманітні конкурси, технічні засоби.

В 2012-2013 н.р. було атестовано 9 вчителів. Ними були проведені відкриті уроки, виховні заходи, підготовлені матеріали по вивченню досвіду роботи, їхні творчі звіти заслуховувались на засіданні методичного обєднання.

    Найоптимальнішим варіантом післядипломної та міжкурсової освіти педагогів є реалізація самоосвіти через методичну роботу. Всі педагоги працювали над індивідуальними планами, які були обрані залежно від рівня їхньої педагогічноїмайстерності, інтересів та відповідали таким критеріям:

-звязок теми з освітніми потребами,

-відповідність теми  з пізнавальним потребам вчителя,

-зв'язок теми з проблемою, над якою працює школа.

Значна роль у підвищенні професійної майстерності педагогів належала семінарсько-тренінговим заняттям за темою: «Дидактична компетентність учителя - основа якісних знань учнів». Педагоги школи- активні учасники обласних семінарів, засідань методичних об’єднань міста..

     Плідно працювали методичні об’єднання вчителів філологів, природничо-математичного циклу, корекційно-розвиткового циклу та школа передового педагогічного досвіду( кер.Іванов Ю.П.).

    На їх засіданнях обговорювались найактуальніші проблеми методології:

-формування в учнів компетенцій шляхом сучасних методик та підвищення ефективності уроку,

-сучасний урок у контексті компетентнісно орієнтованого навчання,

-проектні технології навчання в контексті підвищення компетенції учнів на уроках.

      У ході реалізації плану методичного об’єднання адміністрацією школи були проведені індивідуальні методичні консультації, оперативні інструктивно-методичні наради, огляди новинок педагогічної літератури тощо.

     Протягом року проводилось чотири предметні тижні: фізики та математики, трудового навчання, української мови та української, світової літератур, правознавства. Вони були проведені на достатньому та високому рівні.

      Учителі школи йдуть в ногу з життям. Широко впроваджуються у практику інноваційні технології, суть яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. З кожним роком нові інформаційні технології на уроках впроваджує все більше і більше педагогів школи..

 

Виховна та позакласна робота.

 

     Виховний процес в школі здійснюється в процесі урочної, позакласної та позашкільної роботи з учнями. Цілі виховного процесу в навчальному закладі визначаються на основі принципів, закладених у Конституцію України, Законах України та інших нормативно-правових актах України. Ефективність і результативність виховної роботи в школі залежить від правильно обраних пріоритетних напрямів і принципів.

Основні завдання виховної роботи:

  • забезпечення умов для індивідуального розвитку, обліку особистих досягнень учнів,
  • стимулювання їхньої активності, найбільш повної самореалізації в різних видах позаурочної діяльності, реалізації їхніх схильностей та інтересів через насичене  виховне середовище;
  • формування особистості - патріота України, який усвідомлює свою належність до сучасної цивілізації, підготовлений до життя і чітко орієнтується в сучасних реаліях;
  • виховання особистості демократичного світогляду й культури, яка не порушує праві свобод людини, з повагою ставиться до традицій, культури свого народ;
  • забезпечення умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів;
  • створення та розвиток цінностей громадянського суспільства. Формування в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя і збереження та зміцнення їхнього фізичного та психічного здоров’я;
  •  розвиток творчих здібностей,

  Виконання основних завдань виховання здійснювалось за такими пріоритетними напрямками:

- громадянське виховання;

- морально-правове виховання;

- фізичне виховання;

- екологічне виховання;

- трудове виховання;

- статеве виховання і підготовка до сімейного життя;

- художньо-естетична освіта та виховання особистості;

- розвиток учнівського самоврядування;

- впровадження програми «Рівний-рівному».

      У становленні системи виховної роботи значну роль відіграють класоводи, класні керівники, вихователі. Класними керівниками та вихователями зібрані та систематизовані матеріали  за напрямками виховної діяльності з учнями. Протягом року в школі проводились виховні заходи направлені на реалізацію та виконання державних, обласних комплексних  програм виховання учнівської молоді.

      В школі функціонує учнівське самоврядування, яке сприяє розвитку громадянських якостей школярів в системі демократичних взаємин виховного колективу на принципах самореалізації, самодіяльності, самоорганізації та самодостатності. Члени шкільного  парламенту активно  залучають до організації та проведення виховних заходів всіх учнів школи, організовують колективні творчі заходи, акції милосердя  та інші виховні заходи.

    Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи школи є профорієнтація учнів. З метою розвитку соціальній адаптованості особистості, формування у дітей інтересу до доступних їм професій, формування свідомого ставлення до значущості професійної діяльності, поваги до людей праці вмінню випускників школи орієнтуватися в складних процесах суспільства, які безпосередньо чи опосередковано їх стосуються. В школі проводились екскурсії на підприємства міста, зокрема на з-д. «Червона зірка», «Гідросила»,також були організовані та проведені навчальні екскурсії до Кіровоградського професійного ліцею.

    З метою виховання в учнів любові до рідного краю, почуття національної гідності розширення знань дітей про багатство і красу рідної мови,  історії та культури рідного народу у листопаді 2012 року був проведений місячник ”Ми – українці”, в рамках якого були проведені такі заходи:  загально шкільне свято «Козацькі забави»,виховні години  «Свято української писемності», «Наші імена»( вчитель Марченко А.М) ,літературний ранок «Як швидко літо промайнуло» ( вчитель Кондратенко О.Ф.),лекція «Пам’ятки древньослов’янської культури»( вихователь Ващук В.В.),вікторина для учнів школи «Багатство нашої мови» (вихователь Мілющенко С.О.),бібліотечна година «Мій скарб-моя мова» (бібліотекар школи Терєнтьєва С.В.), конкурс-вікторина «Мовний калейдоскоп» (вихователь Глущенко Т.М.), класна година «Мене чарує мова наша ніжна» (3-Бкл. кл.керівник Мороз А.А.).

   З метою розвитку творчої активності учнів на основі створення її позитивного емоційного стану, розширення світогляду засобами вивчення національних традицій українського народу, формування основ естетичної культури, естетичного сприймання прекрасного  були проведені такі заходи: «Осінній ярмарок»,Свято Нового року, виступ гурту щедрівників, конкурс новорічних композицій «Замість ялинки – зимовий букет»,  свято до Дня Святого Валентина , українські вечорниці, свято зустрічі весни «Благослови, мати, весну зустрічати», «Масляна».

   Протягом 20012-2013 н.р. з учнями школи проводилися тренінги, бесіди, виховні години з  метою формування в учнів позитивної мотивації на здоровий спосіб життя . Кожного місяця в закладі проводився єдиний день медичної інформації.

   З метою попередження негативних  явищ у середовищі підлітків особлива роль відводиться профілактичній роботі з попередження тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії та венеричні захворювання та СНІД. Головна увага зверталася на посилення здорового способу життя. Особлива увага приділялася дотриманню правил поведінки школярів на уроках, під час перерв, екскурсій, при проведенні  позакласних та позашкільних заходах, спортивних змаганнях, а також на вулиці та вдома.

   У грудні 2012 року  був проведений Місячник морально-правового виховання «Я і закон»,в рамках якого були організовані та проведені виховні заходи на правову тематику Виховна робота базувалася на використанні моральних установок, переваг чуттєвого сприймання учнями життєвих стосунків. На прикладах конкретних ситуацій учням доступно пояснювалися поняття добра, зла, жорстокості, справедливості. Одночасно в доступній формі давалися елементарні уявлення про важливі закони нашої країни, правили праці і поведінки в школі, вдома, на вулиці. Діяльність педпрацівників школи була спрямована на формування в учнів особистої відповідальність за порушення дисципліни у школі та на вулиці. В шкільній бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Вивчаємо свої права та обов’язки».

   На виконання річного плану школи, з метою організації та удосконалення роботи з учнями схильними до правопорушень на початку 2012-2013 н.р. у школі була створена соціально-психологічна служба.

   На початку2012-2013  навчального року була проведений рейд «Урок» по виявленню учнів, які не приступили до занять, займаються бродяжництвом та жебракуванням. До роботи з    учнями схильними до правопорушень були залучені класоводи, кл. керівники, вихователі, практичний психолог, соціальний педагог, батьки учнів, служба у справах неповнолітніх, кримінальна міліція. Класоводи, кл. керівники, вихователі протягом року відвідували  учнів вдома, проводили з учнями та їх батьками бесіди, за результатами яких складали акти відвідування та обстеження житлово-побутових умов відвідуваних сімей , результати обстежень використовували в індивідуальній роботі з учнями схильними до правопорушень. Адміністрацією школи проводився систематичний контроль за відвідування учнями школи та аналіз успішності.

   Практичний психолог школи Барановська-Баркар С.О. протягом року проводила анкетування та тестування дітей «групи ризику», розробила методичні рекомендації  для батьків та вчителів стосовно роботи з дітьми даної категорії. Постійно в школі діяв консультаційний пункт для батьків. Соц. педагог школи Якушова С.О. .протягом року співпрацювала з міськими органами виконавчої влади ССН, КРУВД, КМЦССМ. Були організовані зустрічі учнів зі спеціалістами даних служб на правову тематику( норми поведінки школярів, обов’язки та права дитини, правопорушення та відповідальність за них».До профілактичної роботи залучались члени організації «Рідне місто». Соц. педагог вела журнал обліку учнів схильних до правопорушень, де реєструвалось взяття учнів схильних до правопорушень на облік та зняття з обліку. На шкільному обліку правопорушень знаходиться 10 учнів.  

   Протягом року проводилась індивідуальна робота з учнями та їх батьками з питань профілактики правопорушень та виконання законів України « Про загальну середню освіту» та «Про попередження насильства в сім’ї», заслуховувались звіти та інформації з цих питань на нарадах при директорові .Щомісячно відбувались засідання Ради профілактики правопорушень, до співпраці активно залучались працівники Кіровської та Ленінської служби у справах дітей, кримінальної міліції Кіровського та Ленінського райвідділів .Постійно проводилась просвітницька та роз’яснювальна робота з учнями та членами їх сімей робота .Проте далеко не всі батьки усвідомлюють свою відповідальність за виховання своїх нащадків, і тим більше не виявляють її на практиці. Це в свою чергу відбивається в поведінці дітей, у виявлені таких явищ, як споживацтво, байдужість, жорстокість, порушення норм моралі та скоєння злочинів.

     З метою попередження скоєння учнями правопорушень, організації  змістовного дозвілля та розвитку творчих здібностей учнів у школі функціонували гуртки. Нажаль до гурткової роботи були залучені лише учні 6-7 класів.

     Виховуючи під час різних видів діяльності трудові навички, позитивне ставлення до праці як єдиного засобу забезпечення гідного існування, учні залучалися до суспільно-корисної праці у різних її формах. Педагоги спрямовували свою діяльність на формування в учнів творчої працелюбності, виховання свідомого ставлення до праці як вищої цінності людини і суспільства, готовності до життєдіяльності та праці в умовах ринкових відносин, виховання дисциплінованості, організованості, ощадливого ставлення до природних багатств. Так, протягом навчального року учні залучалися до виконання суспільно-корисної праці, зокрема приймали участь у прибиранні шкільної, пришкільної та закріпленої за школою територій.

   З метою виховання любові до природи рідного краю, до навколишнього середовища, усвідомлення себе як невід’ємної частини природи, розвиток творчої особистості шляхом екологізації у квітні місяці учні приймали участь у за підготовці та проведенні заходів Місячника  „Себе я бачу в дзеркалі природи”, зокрема  акція «Паркам, скверам бути чистими!»,виставка стінгазет та малюнків до Всесвітнього Дня Землі «Земля наш рідний дім»,загальношкільна лінійка «Чорнобиль –горе і біль»,екологічна гра «Будь природі другом» , диспут «У чому я бачу мудрість природи», виховна година «Людина –природи частина»,  бесіда для учнів 9-х класів «Людство і довкілля», виховна година «Як ми господарі природи, то бережемо її вроду».

      З метою ознайомлення учнів з історією та традиціями  України педагоги закладу організували для учнів екскурсії до парку Київька Русь         ( с.Копачів, Київської обл..) та до Лебединського жіночого монастиря.

З 27.05.2013р. по 12.06.2013р з метою оздоровлення учнів, в школі працював ДЗВ «Мрія». Протягом зміни у закладі відпочинку оздоровилось 37 вихованців. У повній мірі був забезпечений належний рівень умов для організації відпочинку та оздоровлення дітей, були створені умови для  безпечного перебування дітей в закладі  З дітьми у таборі проводились  різноманітні виховні заходи направлені на розвиток творчої особистості.

     Відповідно до Законів України „Про пожежну безпеку”, „Про дорожній рух”, з метою поліпшення умов з безпеки життєдіяльності під час навчально-виховного процесу, роботи із запобігання дорожньо-транспортних пригод, попередження побутового й дитячого травматизму, узагальнення та поширення різноманітних форм і методів профілактичної роботи серед неповнолітніх був розроблений  план роботи з безпеки життєдіяльності у 2012-2013н.р.. Протягом року колективом школи проводилася певна робота в цьому напрямку.

    Питанню збереження життя і здоров’я учнів значна увага приділялася вчителями під час вивчення курсів ОБЖ та основ здоров’я. Класними керівниками і вихователями проводилася інформаційно-просвітницька робота щодо попередження травматизму.

    Так, у вересні 2012р. був проведений  Місячник «Увага! Діти на дорозі!»  та тиждень знань правил дорожнього, в рамках якого пройшов конкурс малюнків, проведені вікторини, були повторені правила дорожнього руху, школярі знайомилися із законом України „Про дорожній рух”, проведені виховні години щодо попередження дитячого транспортного травматизму.

В жовтні 2012р. пройшов Тиждень попередження дитячого травматизму, протягом якого була продовжена робота щодо акцентування уваги учнів безпечної поведінки на дорогах, вулицях та транспорті.

В зв’язку з початком опалювального сезону в листопаді 2012р. був проведений Тиждень правильного поводження з газом та газовими приладами. Класоводами та  класними керівниками були проведені бесіди з учнями щодо попередження неправильного поводження з газом та газовими приладами, а вчителі української мови провели написання  школярами диктантів на відповідну тематику.

     В третій декаді грудня перед новорічними святами  пройшов Тиждень пожежної безпеки, під час якого учні були ознайомлені з правилами влаштування новорічних ялинок та поводження біля них, прийняли участь у вікторинах та у конкурсі малюнків.

Навчальний рік в системі цивільної оборони був розпочатий в січні 2013р., протягом якого класоводами, класними керівниками та вихователями проводилися бесіди та виховні години, на яких розглядалися питання техногенних ситуацій та дії під час їх виникнення, заключним етапом - було проведення 19 квітня 2013 р. День цивільної оборони та об’єктового тренування.

З метою пропаганди безпечного дорожнього руху серед школярів та вивчення ними правил пожежної безпеки, вихователями ГПД розпочата робота по оформленню куточків «Безпечна дорога до школи» та «Хай дитина знає кожна – жартувати з вогнем не можна».

    Не залишалася поза увагою робота пов’язана із забезпеченням охорони життя і здоров’я учнів.

   З метою попередження негативних  явищ у середовищі підлітків особлива роль відводиться профілактичній роботі з попередження тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії та захворювання на СНІД. Головна увага зверталася на посилення здорового способу життя. Особлива увага приділялася дотриманню правил поведінки школярів на уроках, під час перерв, екскурсій, при проведенні  позакласних та позашкільних заходах, спортивних змаганнях, а також на вулиці та вдома.

    Протягом всього навчального року педагогічним колективом школи велася робота щодо попередження травмування та нещасних випадків, зокрема під час навчально-виховного процесу.

     Протягом 2012-2013 н.р. медичне обслуговування учнів школи здійснювалося медичною сестрою школи ГлушкоІ.О..  Медичний огляд учнів школи здійснюється відповідно до графіка медичної служби школи. Про виявлені в учнів патології повідомляються батьки.

   Щоденно медичною сестрою здійснювався огляд за якістю та строками використання продуктів харчування на шкільному харчоблоці.

Щоб реалізувати поставлене завдання необхідна  співпраця учителів, учнів та їх батьків. Саме з цією метою протягом року була організована робота з батьками учнів, а саме:

  • класні та загальношкільні батьківські збори;
  • батьківський лекторій;
  • дні консультацій для батьків;
  • робота класних та  шкільного батьківських комітетів.

   У наступному навчальному році педагогічний колектив школи продовжить роботу щодо забезпечення умов для індивідуального розвитку, обліку особистих досягнень учнів, стимулювання їхньої творчої активності, найбільш повної самореалізації в різних видах позаурочної діяльності, реалізації їхніх схильностей та інтересів через насичене виховне середовище школи, виховання громадянина України.

 

Робота з батьківською громадськістю

 

Протягом навчального року проводилась певна робота з батьками:

-1 раз на семестр проходили загальношкільні батьківські збори із залученням психолога, соціального педагога,

-4 рази на рік по класам пройшли тематичні батьківські збори, -пройшов батьківський форум за участю дітей, вчителів, громадськістю.

   Батьки і учні повинні стати партнерами, активними співучасниками творчого процесу виховання учнів. Тож, першочерговими завданнями роботи школи з батьками  є :

—пропаганда педагогічних знань, що зумовлять підвищення педагогічної грамотності батьків,

—допомога батькам в оволодінні системою вмінь, необхідних для організації діяльності дитини вдома,

—упровадження  новітніх форм роботи із сім’ями, які сприятимуть гуманізації взаємовідносин «педагоги-батьки-учні»

 

Контрольно- аналітична  та управлінська діяльність

 

     Метою управлінсько - педагогічного контролю в школі є забезпечення чіткого функціонування освітньої системи та створення умов для її розвитку, підтримка творчого розвитку кожного учня і кожного учителя.

    Контрольна-аналітична діяльність адміністрації школи розподілена на два блоки: функціональний та педагогічний моніторинг.

Все, що пов'язано з функціонуванням системи, а саме: охорона життя та здоров’я дітей, соціальний захист, відвідування учнями занять, ведення документації, виконання навчальних програм, виконання правил трудового розпорядку, санітарний стан, режим роботи та тощо контролюється і організується згідно з нормативними документами. Кожний із заступників директора контролює і веде своє коло функціональних питань. Результати контролю обговорюються на щотижневих адміністративних нарадах, інструктивно- методичних нарадах вчителів і вихователів, нарадах при директорові, педагогічних радах.

    У 2012-2013 н.р. адміністрацією школи перевірялося:

- діагностика рівня знань, умінь і навичок учнів 4 -9х класів,

 - працевлаштування випускників 9- х класів,

  • стан викладання української мови, української та світової літератур,
  •  стан викладання української мови, математики в школі,
  • проведення тижнів предметів природничо - математичного циклу,
  •  проведення тижня права,
  • проведення тижня вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка,
  • безпеки життєдіяльності,
  •  виконання плану виховної роботи.

     Контролювалося виконання навчальних програм, ведення щоденників, зошитів, особових справ, класних журналів 4-9 -х класів.

Контролювалось навчання учнів за індивідуальною програмою.

     Перевірено рівень сформованості духовності учнів 4-9 класів, наступність у навчанні учнів 5-х класів, здійснено персональний педагогів, які атестуються. Постійно контролювалися питання  соціального захисту дітей пільгового контингенту.

Управління школою здійснюється згідно річного плану роботи школи, плану внутрішкільного контролю та календарних планів вчителів-предметників і планів виховної роботи класних керівників та вихователів ГПД. Така система планування, що відпрацьована у школі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників навчально-виховного процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню навчально-виховного процесу й забезпечує планомірний розвиток школи. 

    У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу. З підключенням школи до мережі Інтернет стало можливим користуватися матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки України, головного управління освіти, сайтами обласних інститутів післядипломної освіти, інших закладів освіти, що дає можливість оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією вчителям і адміністрації школи, вчасно знайомитися з новими документами та, навіть, їх проектами.

    Контроль - це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У школі ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його навчально-виховного процесу та діяльності всього шкільного колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіші питання школи, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі. У школі адміністрацією використовується багато різних форм контролю за станом навчально-виховного процесу і , в першу чергу, таких традиційних як вивчення викладання стану предметів та виконання навчальних планів та програм, перевірка класних журналів, щоденників поведінки, тощо. Під час здійснення внутрішньошкільного контролю за рівнем викладання навчальних предметів заступником директора школи використовуються діагностичні картки аналізу та вивчення стану викладання предметів з використанням комп’ютера. Аналіз результатів внутрішньошкільного контролю знаходить відображення у рішеннях педагогічної ради школи, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингу адміністрація школи приймає певні управлінські рішення щодо конкретних учителів та учнів.

     Враховуючи сучасні вимоги, стиль керівництва школою більш близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи, створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується, повноваження делегуються. Директор школи у роботі з працівниками дотримується партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у школі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідної їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей. Таких якостей у адміністративній роботі вимагаю не тільки від себе, а й від своїх заступників.

 

Робота бібліотеки

 

        Виконуючи триєдину функцію: інформативну, просвітницьку і духовну. Бібліотека школи проводила роботу за напрямками:

-  інформаційний

- бібліографічна робота, яка включала бібліотечні уроки, бесіди, виставки,екскурсії, заходи до пам'ятних дат.

Протягом року бібліотекар брала активну участь у навчально-виховній роботі школи. На інформаційно-методичних нарадах педагогічних працівників щомісячно проводився огляд педагогічних журналів, газет, надавалися списки програмових творів по класам, що є у бібліотеці. Була поновлена картотека методичної літератури з науково-методичної теми роботи щколи. Постійно надавалась допомога вчителям , вихователям у підготовці виховних заходів. Проводився аналіз читання дітей за читацькими формулярами. Проблемними питаннями залишаються:

- формування у учнів читацького інтересу до книги,

- забезпечення бібліотеки комп'ютерною апаратурою з підключенням Інтернету.

- шанобливого ставлення до книги.

     Бібліотекар школи вивчала запросити дітей, щодо інтересу до бережливого ставлення до книги, підручника. Проводились рейди «Живи, книга!», на загальношкільній лінійці підводились підсумки рейдів, відзначалися переможці, був підготовлений підсумковий наказ. Організовані екскурсії до міських та обласних бібліотек міста, де дітей ознайомлювали з новинками дитячої літератури, де проходили зустрічі з письменниками, робітниками читацького залу. Діти приймали участь у вікторинах, конкурсах, літературних читаннях та отримали подарунки.

 

Фінансово-господарська діяльність.

 

    Протягом навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати, надбавок, доплат працівникам школи.

    Вчасно здійснювалися централізованою бухгалтерією про плати за спожиті НВО енергоносії. Завдяки злагодженості відповідальних за економію працівників, школа не виходить за ліміти спожитих енергоносіїв.

   Працівниками централізованої бухгалтерії управління освіти планово проводиться інвентаризація майна, зауважень щодо забезпечення його збереження та оприбуткування немає. Завжди вчасно готується звітна документація, матеріали списуються, або оприбутковуються.

 

 

Зв’язки з громадськістю

 

    Школа тісно співпрацює із громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування. Учні школи протягом року брали активну участь у проведенні різноманітних заходів , акцій, спільних заходах із  організацією « Рідне місто»; молодіжним відділом Кіровоградської єпархії, громадською просвітницькою організацією «Православна Просвіта».

Засоби масової інформації висвічували діяльність школи . Зокрема на сайтах http://akulamedia.com/ Кіровоградський медіапортал Акула: "Кіровоград-два великих свята в одинь день»" «Учні спеціальної ЗОШ № 2 отримали атестат та унікальні віньєтки.», офіційний сайт народного депутата Андрія Табалова: «З Ковалівського пляжу вивезли 100 тонн сміття», (http://tabalov-ao.org.ua/diyalnist-andriya-tabalova/item/93-z-kovalivskogo-plyzhu-vyvezly-100-tonn-smittya), інформаційний кіровоградський сайт «Гречка»:«Кіровоградці відвідали…Київську Русь».                    (http://gre4ka.info/mandry/3162-kirovohradtsi-vidvidaly-vidrodzhenu-kyivsku-rus-foto)

 Неодноразово висвітлювалась діяльність  школи в газеті « Народне слово»

 

Звернення громадян:

 

Протягом 2013 року адміністрація закладу зареєструвала 9 звернень громадян . Всі питання вирішено позитивно.

 

Звіт директора був заслуханий на загальних зборах трудового колективу.

 

Між адміністрацією і трудовим колективом встановлені стосунки взаєморозуміння, тісної співпраці, безконфліктності, доброзичливості і творчості.